Do jednoznacznego określenia kształtu zębów ślimaka nie wystarcza podanie średnicy podziałowej i scharakteryzowanie linii zęba skokiem pz lub wzniosem y. Trzeba jeszcze określić jeden z przekrojów zęba. Bywa nim najczęściej albo przekrój normalny albo osiowy. Pierwszy z nich jest przekrojem normalnym do środkowej linii zęba lub środkowej linii wrębu na walcu podziałowym. Drugi — przekrojem przechodzącym przez oś ślimaka.

Ogólnie przekrój boku zęba wybraną jakąś płaszczyzną nazywa się zarysem zęba. Zarys może być prostoliniowy lub krzywoliniowy.
Zarys prostoliniowy określa się kątem zarysu a, tzn. kątem ostrym, jaki tworzy zarys z promieniem koła podziałowego przechodzącego przez punkt przecięcia zarysu z walcem podziałowym.
Zarys krzywoliniowy wymaga określenia krzywizny i jej usytuowania. To usytuowanie określa się najczęściej również kątem zarysu a. Jest to wtedy kąt ostry a, jaki w płaszczyźnie danego przekroju tworzy promień ślimaka ze styczną do zarysu zęba w punkcie przecięcia zarysu walcem podziałowym.
 

 

Zarysy uzębienia ślimaków


W rozważaniach nad kształtem uzębienia ślimaka i jego współpracą z zębami ślimacznicy przydatne mogą być nie tylko przekroje i zarysy: osiowy i normalny, ale również przekrój i zarys czołowy, oraz przekrój płaszczyzną styczną do walca zasadniczego i zarys w tym przekroju. Przekrój czołowy jest to przekrój płaszczyzną prostopadłą do osi ślimaka. Przekrój płaszczyzną styczną do walca zasadniczego jest m.in. charakterystyczny dla ślimaków ewolwentowych, gdyż właśnie w tym przekroju zęby ślimaków ewolwentowych są prostoliniowe.
 

Przekrój, w którym określa się dla danego ślimaka zarys zębów, lub kąt zarysu zębów, względnie zarys narzędzia do obróbki zębów, nazywa się przekrojem znamionowym uzębienia. Zarys ręba w tym przekroju nosi nazwę zarysu znamionowego. Zdarza się jednak również, że w przekroju znamionowym określa się nie zarys zębów, lecz zarys narzędzia do obróbki boków zęba. Wtedy zarys narzędzia jest z kolei zarysem znamionowym.
 

Jako przekrojów znamionowych używa się zazwyczaj przekroju osiowego lub normalnego. Najczęściej spotykanymi zarysami znamionowymi czy to zębów ślimaka, czy narzędzia są linia prosta lub łuk koła. Ślimak o zarysie luku koła oznacza się literą R. Dla zarysów prostoliniowych oznaczenie rodzaju zarysu się pomija.


- - - - - - - - motoreduktory.eu | WEBSYSTEM | tel.+48 (048) 383-01-44 | tel.602.878.747 - - - - - - - -