W zwykłej walcowej przekładni nie ślimakowej osią chwilowego obrotu przy toczeniu się jednego koła po drugim jest prosta równoległa do osi kół przechodząca przez biegun zazębienia, tzn. punkt, który dzieli odległość środków na odcinki proporcjonalne do liczby zębów. Miejscem geometrycznym chwilowych osi obrotów są dwa walce, które toczą się po sobie bez poślizgu i które zwą się walcami tocznymi. Podziałki uzębienia na walcach tocznych muszą być oczywiście jednakowe.
 

 

Powierzchnie toczne równoległe


W walcowej przekładni ślimakowej o osiach prostopadłych ślimak odgrywa podobną rolę jak zębatka zazębiająca się z walcowym kołem, zębatym. Chwilowa oś obrotu jest więc prostą, równoległą do osi ślimacznicy i prostopadła do osi ślimaka oraz przechodzi przez biegun zazębienia. Miejscem geometrycznym chwilowych osi obrotu dla ślimaka jest walec toczny ślimacznicy, a dla ślimacznicy - płaszczyzna toczna styczna do tego walca. Walcem tocznym ślimacznicy jest walec o podziałce uzębienia równej podziałce osiowej ślimaka, która z kolei jest wielkością stałą.
 

 

Powierzchnie toczne w ślimakowej przekładni walcowej


Trzeba dodać, że przekrój walca tocznego ślimacznicy płaszczyzną symetryczną i przechodzącą przez oś ślimaka nazywamy kołem tocznym ślimacznicy, a przekrój tą samą płaszczyzną płaszczyzny tocznej ślimaka - linią toczną ślimaka.


- - - - - - - - motoreduktory.eu | WEBSYSTEM | tel.+48 (048) 383-01-44 | tel.602.878.747 - - - - - - - -