Dobór parametrów przekładni z pasami klinowymi na podstawie wskaźników

Przełożenie

O wyborze przełożenia w wielu przypadkach decyduje prędkość obrotowa silnika i jego koszt. Jednak i wówczas pożądana jest pewna orientacja co do wpływu przełożenia na interesujące nas wskaźniki. Należy mieć przy tym na uwadze, że od przełożenia zależne są różne współczynniki danego wskaźnika, a w przypadku przekładni zwalniającej n1—n2i = const x i, toteż trzeba rozpatrzyć łączny wpływ przełożenia na odpowiednie wskaźniki.

Średnica małego koła

Na ogół nie poleca się przyjmować D1 < Dmin, chyba że za wszelką cenę chcemy uzyskać jak największą zwartość przekładni nawet kosztem obniżenia sprawności i zmniejszenia żywotności pasa. W tym przypadku wartość wskaźników i współczynników średnicy koła należy pomnożyć przez współczynnik C4 = D1/Dmin.

Przyjęcie D1 > Dmin jest korzystne ze względu na sprawność przekładni oraz zmniejsza liczbę pasów i szerokość kół, odbija się jednak niekorzystnie ha wszystkich innych wskaźnikach, zwłaszcza na wskaźniku objętości przekładni.

 

Liczba pasów

Przy ustalaniu liczby pasów należy mieć na uwadze, że w najkorzystniejszych warunkach pracuje pas pojedynczy, co uwzględnia współczynnik C5. W przekładni wielopasowej wszelkie różnice wymiarowe poszczególnych pasów i rowków na kołach wywołują pasożytniczą moc krążącą i zwiększone poślizgi pasów, co odbija się niekorzystnie zarówno na sprawności nrzekładni jak i żywotności pasów.


- - - - - - - - motoreduktory.eu | WEBSYSTEM | tel.+48 (048) 383-01-44 | tel.601.747.565 - - - - - - - -