Najkorzystniejsze są pasy bezkońcowe o niezmiennym przekroju; powinny one być z reguły stosowane w przekładniach szybkobieżnych. Pasy bezkońcowe wymagają urządzenia dó regulacji napięcia. Długość ich musi być dostosowana do wymiarów handlowych.

Pasy klinowe są wykonywane jako bezkońcowe.

Pasy płaskie są produkowane najczęściej w postaci długich taśm zwiniętych w rulon. Z rulona tego odcina się kawałek odpowiedniej długości, którego końce łączy się przy montażu. Złącze nie powinno się wyróżniać od całości pasa: nie może naruszać gładkości powierzchni (zwłaszcza po stronie przylegającej do koła), zwiększać sztywności lub ciężaru, zmniejszać wytrzymałości, wywoływać dodatkowych obciążeń dynamicznych, nierównomierności biegu i hałasu. Ponadto złącze powinno umożliwiać łatwy montaż.

Wyżej wymienione warunki spełnia sklejanie, toteż jest najczęściej stosowane w przypadku pasów skórzanych lub gumowych, które dają się łatwo sklejać. W pasie skórzanym zakładka jest ścinana ukośnie pod małym kątem (1/20—1/25), zaś w pasie gumowym — schodkowo.

Zszywanie może być stosowane do większości pasów płaskich w połączeniach czołowych lub z gubioną zakładką czasem łącznie ze sklejeniem).
Zszywanie może być dokonane za pomocą:
— troków — wąskich pasków ze skóry o wyprawie chromowej; złącze takie jest łatwe do wykonania i dlatego dość często stosowane; wadą jego jest zwiększona sztywność i niska wytrzymałość ze względu na wyciąganie się otworów;
— żyłek (z jelit zwierzęcych), które mają dużą wytrzymałość, mniej osłabiają i usztywniają złącze, nie nadają się jednak do pracy w podwyższonej temperaturze lub w pomieszczeniach wilgotnych,
— dratwy nawoskowanej lub nici bawełnianej — stosowanych w połączeniach zakładkowych pasów tkanych.

Łączniki metalowe mogą być sztywne lub przegubowe.

Łączniki sztywne mogą być stosowane jedynie w przekładniach wolnobieżnych. Zwiększają one ciężar i sztywność złącza i nie pozwalają na dwustronną pracę pasa. Korzystniejsze są pod tym względem łączniki półsztywne.

Łączniki przegubowe spinacze druciane, płytkowe itp. znajdują szerokie zastosowanie do różnego rodzaju pasów, ułatwiają montaż, są lekkie, nie usztywniają złącza, pozwalają na dwustronną pracę pasa (np. w przekładniach z zewnętrzną rolką napinającą) i mogą być stosowane do v < 25m/s.


- - - - - - - - motoreduktory.eu | WEBSYSTEM | tel.+48 (048) 383-01-44 | tel.601.747.565 - - - - - - - -