Normalny łańcuch rolkowy z płytkami prostymi składa się na przemian z ogniw wewnętrznych i zewnętrznych.


Ogniwo wewnętrzne złożone jest z dwóch płytek, najczęściej w kształcie ósemki, połączonych ze sobą ciasno wtłoczonymi tulejkami, na których są luźno osadzone rolki.

Ogniwo zewnętrzne składa się również z dwóch płytek o podobnym kształcie złączanych ze sobą i z sąsiednimi ogniwami za pomocą sworzni.

Sworznie są luźno osadzone w tulejkach i ciasno wtłoczone w otwory płytek. W ten sposób sworznie i tulejki są zabezpieczone od obrotu w płytkach, a luzy między sworzniem i tulejką oraz tulejką i rolką umożliwiają wzajemne ich poślizgi i przedostawanie się smaru.

Dla ułatwienia montażu łańcuch zaopatruje się w ognhuo złączne. Przy parzystej liczbie ogniw w łańcuchu ogniwem złącznym jest ogniwo zewnętrzne ze specjalnymi sworzniami, które muszą być zabezpieczone od obrotu i przesunięć. Przy nieparzystej liczbie ogniw (co nie jest pożądane) ogniwo złączne musi mieć płytki wygięte.

Czasem są stosowane łańcuchy złożone całkowicie z wygiętych płytek. Zaletą ich jest większa podatność, toteż lepiej nadają się do obciążeń udarowych.

Łańcuchy rolkowe dwu lub więcej rzędowe powstają przez łączenie łańcuchów jednorzędowych odpowiednio wydłużonymi sworzniami.

Amerykańska wytwórnia Morse wykonuje łańcuchy rolkowe o specjalnych przegubach. Tulejka zastąpiona tu jest rynienką osadzoną ciasno w odpowiednio ukształtowanych otworach płytek wewnętrznych, a sworzeń o specjalnym przekroju 2 osadzony jest w płytkjueh zewnętrznych. Zaletą tych łańcuchów jest mniejszy moment tarcie w przegubach, przy zachowaniu warunków dostatecznej wytrzymałości i sztywności sworzni oraz stworzenie w przegubie zasóbników smaru 3. Pozwala to uzyskać większą sprawność przekładni i większą żywotność łańcuchów. Stawia jednak wyższe wymagania pod względem technologicznym.

Dla złych warunków smarowania, przy występowaniu zanieczyszczeń, albo gdy smarowanie jest utrudnione (w miejscach trudnodostępnych), lub niedopuszczalne (np. w przemyśle spożywczym) wprowadza się do przegubów dodatkowe tulejki wykonane z masy plastycznej, których zadaniem jest zmniejszenie tarcia, i które jednocześnie zwiększają podatność łańcucha.


- - - - - - - - motoreduktory.eu | WEBSYSTEM | tel.+48 (048) 383-01-44 | tel.601.747.565 - - - - - - - -