Przekładnia łańcuchowa składa się z dwóch lub więcej kół uzębionych i opasującego je łańcucha. Łańcuch stanowi giętkie cięgno złożone z szeregu ogniw łączonych przegubowo.

Napędy łańcuchowe są stosowane w wyciągach i przenośnikach oraz jako przekładnie mechaniczne w różnego rodzaju maszynach i urządzeniach przemysłowych, maszynach rolniczych, obrabiarkach, rowerach, motocyklach, napędach pomocniczych itp.

Napędy łańcuchowe znane były już w starożytnej Grecji ok. 300 lat przed naszą erą. Do napędu maszyn po raz pierwszy zostały zastosowane przez James'a Watta przed 200 laty, większą zaś popularność zdobyły dopiero od chwili opracowania przez A. Galla łańcucha płytkowego (ok. 1830 r.). Łańcuch Galla znajduje do dziś zastosowanie w urządzeniach dźwigowych (łańcuchy ciężarowe), w na pędach maszynowych (łańcuchy napędowe) natomiast i w przenośnikach (łańcuchy pociągowe) są stosowane łańcuchy bardziej udoskonalonej konstrukcji. Zwłaszcza w ostatnich latach dokonano znacznego poitępu zarówno w dziedzinie konstrukcji jak i wykonawstwa oraz przeprowadzono liczne prace badawcze, które pozwoliły udoskonalić obliczenia i zapewnić przekładniom łańcuchowym większą niezawodność pracy, żywotność, sprawność, równomierność ruchu i cichobieżność. Szereg wytwórni wyspecjalizowało się w produkcji łańcuchów napędowych doprowadzając ich wykonanie do najwyższego poziomu.

Przekładnie łańcuchowe zajmują pozycję pośrednią pomiędzy przekładniami zębatymi i pasowymi wypełniając istniejącą między nimi lukę i stanowiąc ich uzupełnienie. Stosowane są w przypadkach trudności użycia jednych lub drugich i nie pretendują do zajęcia czołowej roli w napędach maszyn. Największym ich konkurentem są przekładnie z pasami klinowymi oraz od niedawna wprowadzone przekładnie z pasem zębatym.

W porównaniu z przekładnią zębatą przekładnia łańcuchowa ma tę zaletę, że daje znacznie większą swobodę w ustalaniu rozstawu osi kół oraz łagodzi gwałtowne szarpnięcia i uderzenia. W pewnych warunkach może być również tańsza i lżejsza.

W porównaniu z przekładnią pasową — pozwala uzyskać większą zwartość i sprawność, zachować stałe przełożenie, mniej obciąża wały i łożyska, pozwala przenieść napęd na kilka wałów jak również przy pionowym ich ustawieniu.

Wadami jej są: większy koszt, pewna nierównomierność ruchu (spowodowana osiadaniem łańcucha na wieloboku), hałasowanie (spowodowane uderzeniami przy osiadaniu łańcucha na kołach), potrzeba smarowania (celem zmniejszenia strat i zużywania się przegubów), niezabezpieczanie innych mechanizmów napędu przed przeciążeniem oraz niemożność zastosowania jej przy wałach przecinających się łub wichrowatych i przy okresowych zmianach kierunku napędu.


- - - - - - - - motoreduktory.eu | WEBSYSTEM | tel.+48 (048) 383-01-44 | tel.601.747.565 - - - - - - - -